• Kimyon

Kimyon

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 22,00TL

  • Vergiler Hariç: 22,00TL

Baharatlar lezzetli yemeklerin yapımında önemli rol oynamaktadırlar. Hint mutfağının ana maddesini oluşturan baharat, aynı zamanda diğer ülkelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde kimyon da diğer baharat türleri gibi Hint mutfağı başta olmak üzere yemeklerde yaygın olarak kullanılır.

Kimyon Nelere Faydalıdır ? 

Kimyonun Saç Sağlığına Faydaları: Kimyonun içerdiği zengin besinler saç sağlığını koruma noktasında da ciddi katkıda bulunurlar. Bu besinler saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi için hayati önem taşırlar. Yüzden fazla besin ve mineral içeren kimyon saç sağlığına inanılmaz katkıda bulunabilir.


Saç Dökülmesi ve Kelliğe Karşı Kimyon Kürü:


Siyah kimyon yağı ve zeytin yağı eşit miktarlarda karıştırılır.


Bir banyodan sonra saçınıza ya da başınızın saç olmayan kısmına bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Bu uygulama yeni saçların çıkmasını teşvik edecektir. Buna destek olarak birkaç ay boyunca siyah kimyon kapsülü de alabilirsiniz.


Uzun ve Parlak Saçlar İçin Kimyon Kürü: 1.5 yemek kaşığı çörek otu tohumunu bir kaşık kimyonla karıştırarak 10 dakika kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra suyu tohumdan ayırmak için iyice süzün. Bu karışıma bir tane çiğ yumurta ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışıma ayrıca saf zeytinyağı da ekleyebilirsiniz, bu daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Son olarak 30 dakika boyunca bu karışımı kafa derinize masaj olarak uygulayın. Çok iyi bir sonuç almak için haftada bir kez tekrarlamanızı öneririz.


Kimyon aynı zamanda kepek sorunları olan kişiler tarafından da güvenle kullanılabilir. Kısa sürede kepek sorununu ortadan kaldırdığını göreceksiniz.

Kimyon Kan Şekerini Dengeler: Kimyon düşük kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur ve bu özelliği sayesinde özellikle diyabet hastaları için büyük bir nimet durumundadır.

Demir Deposu Kimyon: Kimyon doğal bir demir deposudur ve bu özelliği sayesinde özellikle anemi hastalarına yardımcı olur. Bu demir içeriği, hastadaki kansızlığı tedavi etmeye yardımcı olan hemoglobin içeriği bakımından zengin kan yapar ve aynı zamanda vücudun hücrelere oksijen taşıyıcı görevini üstlenir.

Astımla Savaşır: Kimyon tohumu inflamatuar süreçleri ve astıma neden olan diğer mediatörleri azaltan thymoquinone içerir ve bu da kimyonun bir bronkodilatatör olarak hareket etmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı astım ataklarının daha hasarsız ve hızlı geçmesine yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Yabancı maddeler ve serbest radikallere karşı etkili antioksidan içerdiği için bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olabilir


Sağlıklı Adet Döngüsü Sağlar: Kimyon kadın sağlığı içinde önemli katkıda bulunur. Tüm yaş gruplarında kadınların sağlıklı adet döngüsü için güvenle kullanabilecekleri bir şifa kaynağıdır.


Kimyon Kanserle Mücadele Eder: Kimyonun içerdiği antioksidan kompleksi genel anlamda serbest radikallerin varlığına son vererek kanser vakalarına yakalanma riskini azaltırken özellikle kimyon otu kolon ve meme kanserlerine yakalanma riskini azaltabilir. Bazı sağlık uzmanları kolon ve meme kanseri tedavisinde kimyon otunu tavsiye etmektedirler.


Kimyonun Diğer Faydaları: Kimyon soğuk algınlıklarına iyi gelir, boğaz iltihabı, öksürme ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Metabolizmayı güçlendirir ve hareketlendirir. Sindirim sistemine faydalıdır. Sindirim sistemi organalarının tümü için hayati önem taşıyan besinleri sağlar.


Besin Değeri
İçerdiği Besin Değerleri Porsiyon Miktarı: 100 g Kalori (kcal) 374 Toplam yağ 22 g Doymuş Yağ 1,5 g Çoklu Doymamış Yağ 3,3 g Tekli Doymamış Yağ 14 g Kolesterol 0 mg Sodyum 168 mg Potasyum 1.788 mg Karbonhidrat 44 g Diyet Lifi 11 g Şeker 2,3 g Protein 18 g A Vitamini 1.270 IU C Vitamini 7,7 mg Kalsiyum 931 mg Demir 66,4 mg D Vitamini 0 IU B6 Vitamini 0,4 mg B12 vitamini 0 µg Magnezyum 366 mg

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi