Nohut Unu

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 23,00TL

  • Vergiler Hariç: 23,00TL

 Baklagillerden olan nohut bitkisinin belirli aşamalardan geçirilip öğütülmesiyle ''nohut unu'' elde edilir. Olgunlaşma döneminde verim sağlayan nohut taneleri bitkisinden ayıklanıp çekilme işlemiyle öğütülerek un haline getirilir. Bu çekilme işlemi değirmenlerde veya teknolojik mutfak robotlarıyla da gerçekleştirilebilir. Eskiden ''havan'' diye tabir edilen çukur alanlı dövmek için tokmak aleti olan kaplarda nohutlar dövülerek un elde edilirdi. Buna ek seçenek olarak gerekli teçhizatın olmaması durumunda nohutlar bez torbaya alınarak taş aracılığıyla da ezme yöntemiyle un şeklini alabilir. Organik olan hiçbir katkı ve koruyucu madde içermeyen nohut unu besin değeri açısından değerlidir. Bu un mutfaklarda çeşitli yemek türlerinin yapılmasına olanak sağlayarak sofralara ek seçenekler sunabilmektedir.

Nohut Unu Nelere Faydalıdır ?
Vücut direncini arttırır. Acıkma hissini ortadan kaldırır. İçeriğindeki yüksek besin değerleriyle sağlık yönünden önemlidir. Mide ve bağırsak için faydalıdır. Böbrek ve idrar yolunda oluşan kumları döker. Damar yollarını açar.


Besin Değeri
İçerdiği Besin Değerleri Porsiyon Miktarı: 100 g Kalori (kcal) 386 Toplam yağ 7 g Doymuş Yağ 0,7 g Çoklu Doymamış Yağ 3 g Tekli Doymamış Yağ 1,5 g Kolesterol 0 mg Sodyum 64 mg Potasyum 846 mg Karbonhidrat 58 g Diyet Lifi 11 g Şeker 11 g Protein 22 g A Vitamini 41 IU C Vitamini 0 mg Kalsiyum 45 mg Demir 4,9 mg D Vitamini 0 IU B6 Vitamini 0,5 mg Kobalamin 0 µg Magnezyum 166 mg

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi